Obliczanie współczynnika BMI pomaga uniknąć ryzyka otyłości i wielu chorób związanych z nadwagą.  Wskaźnik ten można wyliczyć na dwa sposoby.

Wskaźnik BMI ten pozwala nam zorientować się, czy nasza waga ciała jest właściwa. A zatem jak obliczyć BMI?  Jedną z możliwości jest skorzystanie z kalkulatora BMI, który pozwala obliczyć właśnie taki wskaźnik. W pustych polach należy wprowadzić informacje takie jak płeć oraz aktualna waga i wzrost. Wynik otrzymywany jest poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w centymetrach przy zaznaczeniu, czy indeks oblicza kobieta czy mężczyzna. Wartość współczynnika BMI można obliczyć także korzystając z wzoru matematycznego. Jest to iloraz wagi ciała wyrażonej w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w centymetrach.
Wynik BMI podaje się według podstawowej lub poszerzonej klasyfikacji dla osób dorosłych. Pierwsza klasyfikacja wyróżnia trzy oceny: niedowagę (<18, 5), wartość prawidłową (18, 5-24, 99) oraz nadwagę (>25). Z kolei zaś drugi podział składa się z ośmiu typów, które stanowią rozszerzenie podstawowych.
Regularne sprawdzanie stanu tego wskaźnika pozwala utrzymać idealną masę ciała.