Samo określenie mostek jest pojęciem oznaczającym równoległe połączenie, co najmniej dwóch dzielników napięcia, a jego napięciem wyjściowym jest napięcie pomiędzy punktami wyjściowymi dzielników napięcia. Jednym ze szczególnych rodzai mostków jest mostek prądowy.

Mostki prądowe to część używana w silniku maszyny. Znajduje się na górnej części trzonka zaworu silnika (w górnym miejscu cylindra, dlatego też nazywany jest bardzo często “górnym korkiem”). Pełni rolę osłony, tworzy uszczelnienie pomiędzy głowicą cylindra, a głowicą tłoka. Ponadto ma zapobiegać przedostawaniu się brudu i kurzu do wnętrza, co jest bezpośrednim wpływem na pracę silnika. Jest to bardzo ważna rola w układzie mechanicznym. Ceny mostków prądowych nie są zbyt wielkie, stąd też biorąc pod uwagę rolę jaką pełnią warto zainwestować pieniądze w mostek dobrego gatunku wykonanego z wysokiej jakości materiału. Wymiana całego silnika w przypadku uszkodzenia będzie o wiele bardziej kosztowniejsza.

Istnieje kilka rodzai mostków w tym:

  • mostki prądowe listkowe (z listków miedzianych),
  • mostki prądowe z plecionki z drutu miedzianego.

Mostki prądowe mają zastosowanie w urządzeniach zgrzewalniczych. Standardowo mostki prądowe listkowe wykonane są z Cu-ETP o grubości 0,10 mm. Dzięki specjalnemu procesowi prasowania i nitowania pod wpływem docisku uzyskuje się optymalne przyłącza końcówek mostków. Ponadto powierzchnie styku są wyposażone w miedziane blachy. Do produkcji używa się wysokiej jakości materiału miedzianego, zapewniającego trwałość i funkcjonalność działania. Aby zachować optymalną żywotność mostków prądowych, należy wybierać mostki o odpowiednim wymiarze i budulcu. Warto również wybrą cmostki prądowe ze zgrzewanymi przyłączami, bowiem mają one wpływ na elastyczność.

Producenci bardzo często oferują mostki prądowe w wersji posrzebrzanych listków, lub w formie blach stalowych, oraz mostki prądowe z plecionego drutu miedzianego. Mostki prądowe można wykonać w różnych kształtach, a także chłodzonych wodą lub powietrzem, a także o większej grubości taśmy (0,15 mm i 0,20 mm).

Mostki prądowe mogą być płaskie lub okrągłe. Ze względu na trwałość warto wybierać płaskie mostki prądowe, ponieważ ich kształt sprawia, że nie ulegają tak szybko zniszczeniu przez ciśnienie lub ciepło.

Wybór odpowiedniej firmy produkującej mostki prądowe jest gwarancją trwałości i długiej pracy, mostki nie mogą się łamać lub uszkodzić. Warto wybierać części mechaniczne o dobrej jakości oszczędzamy wtedy nie tylko nasz czas, ale i pieniądze. Ponadto ze względu na pełnioną rolę przez mostek prądowy (uszczelnienie) jego częste uszkodzenia mogą prowadzić do uszkodzenia głowicy cylindra lub głowicy tłoka. Tak więc pomimo swoich niewielkich rozmiarów mostek prądowy pełni bardzo ważną rolę w ogólnym działaniu pojazdu.