Jak prawidłowo zatankować samochód – wskazówki dla kierowców

Właściwe zatankowanie samochodu to jedno z podstawowych zadań każdego kierowcy. W końcu od tego zależy sprawność naszego pojazdu oraz nasze bezpieczeństwo na drodze. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących prawidłowego tankowania samochodu.

  1. Wybierz odpowiedni rodzaj paliwa

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest wybór odpowiedniego rodzaju paliwa. W zależności od silnika naszego samochodu, będziemy potrzebowali benzyny, diesla lub może nawet autogazu. Ważne jest, aby zawsze wiedzieć, jakiego rodzaju paliwo wymaga nasz pojazd i tankować tylko to.

  1. Znajdź najbliższą stację benzynową

Kiedy już wiemy, jakiego rodzaju paliwo potrzebujemy, musimy znaleźć najbliższą stację benzynową. Obecnie na większości tras możemy spotkać różne sieci stacji paliw, więc zazwyczaj nie będzie to problemem. Warto sprawdzić także ceny paliw na różnych stacjach, aby wybrać najbardziej korzystną dla naszej kieszeni.

  1. Przygotuj się do tankowania

Przed rozpoczęciem tankowania należy odpowiednio się przygotować. To znaczy, że powinniśmy zatrzymać nasz samochód przy dystrybutorze paliwa, ustawić go tak, aby wąż wydający paliwo sięgnął do naszego baku, i wyłączyć silnik. Otwieramy również klapkę wlewu paliwa.

  1. Włóż pistolet do wlewu paliwa

Gdy jesteśmy już gotowi do tankowania, wkładamy pistolet do wlewu paliwa. Pamiętajmy o tym, że różne stacje benzynowe mogą mieć inny sposób otwierania klapy, więc koniecznie sprawdźmy, jak to zrobić. Następnie trzymamy pistolet i nie wkładamy go zbyt głęboko, aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu baku.

  1. Zatankuj do pełna

Zdecydowanie najlepszym sposobem zatankowania samochodu jest zatankowanie go do pełna. Oznacza to, że powinniśmy zatankować tyle paliwa, ile jest wskazane dla naszego pojazdu. Warto pamiętać, że niezależnie od ilości zatankowanego paliwa, cena zostanie naliczona proporcjonalnie do ilości litrów.

  1. Zweryfikuj, czy pistolet zatrzymał się

Po zakończeniu tankowania, warto sprawdzić, czy pistolet zatrzymał się. Jeśli tak, oznacza to, że nasz bak jest już pełny i możemy zacząć zamykać klapkę wlewu paliwa. Jeśli jednak pistolet nie zatrzymał się, warto poinformować obsługę stacji, ponieważ może to oznaczać problem lub awarię.

  1. Upewnij się, że klapy i drzwi są zamknięte

Na koniec, przed opuszczeniem stacji benzynowej, sprawdźmy, czy wszystkie klapy i drzwi są właściwie zamknięte. Dotyczy to zarówno klapki wlewu paliwa, jak i klapki baku oraz drzwi samochodu. Ważne jest, aby upewnić się, że wszystko jest szczelnie zamknięte, aby uniknąć ewentualnych wycieków lub problemów podczas jazdy.

Podsumowanie

Prawidłowe zatankowanie samochodu to kluczowa umiejętność dla każdego kierowcy. Wybór odpowiedniego rodzaju paliwa, znalezienie najbliższej stacji benzynowej oraz prawidłowe przygotowanie samochodu do tankowania, to tylko kilka z wielu wskazówek, które powinniśmy pamiętać. Pamiętajmy, że tankowanie samochodu powinno odbywać się bezpiecznie i zgodnie z zaleceniami producenta.